Великоолександрівка 

     Великоолександрівка (до 1964 року — Олександрівка) — село у Васильківському районі Дніпропетровської області. Розташована на правому березі річки Вовчої, за 17 км від залізничної станції Роздори Придніпровської залізниці і за 26 км від Васильківки. Через село проходить шосейна дорога Васильківка—Павлоград. 
     В селі Преображенському досліджено поселення часів пізньої бронзи (II—І тисячоліття до н. е.)1.
     На місці сучасної Великоолександрівки на початку XVIII століття був зимівник запорізького старшини Олександра Шпака, який за розпорядженням Азовської губернської канцелярії в 1776 році було перетворено на військову слободу Олександрівку2. Родючі землі, багата на рибу річка, чумацькі шляхи, що проходили через село, приваблювали сюди нових поселенців. Число жителів Олександрівки швидко зростало. У 1791 році тут проживав 691 чоловік. Вони займалися хліборобством, тваринництвом і рибальством3.
     У 1857 році населення слободи було віднесено до розряду державних селян. Вони сплачували великі грошові і натуральні податки. Їх становище погіршувалося сваволею місцевих органів влади. Реформа 1861 року і укази 1866—1867 рр. про поземельний устрій державних селян не поліпшили життя мешканців Олександрівки. Біднота розорювалася і потрапляла в кабалу до поміщиків та куркулів. Все це призводило до загострення класової боротьби. Селяни разом з робітниками дедалі активніше виступали проти самодержавства і поміщиків. Під час революції 1905 — 1907 рр. чутка про барикадні бої в Катеринославі дійшла до Олександрівки. Політична свідомість селян Олександрівки швидко зростала. Вони висували вимоги землі і політичних свобод — загального виборчого права і скликання Установчих зборів.
     Після поразки першої російської революції самодержавство піддало жорстоким репресіям робітничий клас і селянство. Поряд з цим, намагаючись створити собі опору на селі в особі куркульства, царизм став на шлях аграрної реформи. В Олександрівці сільські глитаї, що виділялись на хутори і відруби, одержали кращі землі. Так, у 1907—1910 рр. тут виникли хутори Вишневий, Дмитренків, Очеретуватий, Бровки, Вовківський та інші. Селяни-бідняки змушені були за безцінь продавати свої наділи і йти на заробітки. Частина олександрівських селян переселилась на Саратовщину, де в Озинському повіті виникло село Новоолександрівка.
     У 1913 році населення Олександрівки становило 8757 чоловік. Тут було 10 млинів — 8 вітряків і 2 водяні млини, які виробляли продукцію для власних потреб і на ринок. Хліб вивозився в Павлоград, Васильківку та інші навколишні населені пункти4. В селі були розміщені волосне правління, земська поштова станція.
     Медичне обслуговування населення було незадовільне. В селі діяв лише медпункт. Від різних хвороб щороку помирало багато людей.
     Переважна більшість населення Олександрівки була неписьменною. Лише в 1894 році тут почала працювати церковнопарафіальна школа, в якій навчалося 87 дітей5. У 1911 році відкрилися 2 земські початкові школи, в яких навчалися 125 дітей і працювали 9 учителів6. На утримання і ремонт шкіл відпускалися мізерні суми. Шкільні приміщення були надзвичайно тісні і мало пристосовані до навчання. Переважна більшість учителів не мала необхідної педагогічної освіти. До того ж ці школи не могли охопити всіх дітей. Значна частина їх лишалася поза школою.


1  Археологічні пам’ятки УРСР. Короткий список. 1966, стор. 74.
2  Материалы для историко-статистического описания Екатеринославской епархии, вып. 1, стор. 529.
3  Список сельских обществ и общин Екатеринославской губернии, вып. 7, Павлоградский уезд. Екатеринослав, 1899, стор. 6, 7.
4  Вся Екатеринославская губерния. 1913 г., стор. 254.
5  Справочная книга Екатеринославской епархии. Екатеринослав, 1908, стор. 821—827.
6  Обзор народного образования в Екатеринославской губернии за 1913—1914 гг. Екатеринослав, 1915, стор. 334, 335.

 


Населені пункти Дніпропетровської області : Апостолове (Грушівка , Мар’янське) • Васильківка (Великоолександрівка , Чаплине) • ВерхівцевеВерхньодніпровськ (Мишурин Ріг) • ВільногірськДніпродзержинськДніпропетровськ (Підгородне , Сурсько-Литовське) • Жовті ВодиКривий Ріг (Лозуватка) • Кринички (Аули , Щорськ) • Магдалинівка (Котовка , Личкове) • МарганецьМежова (Слов’янка) • Нікополь (Покровське , Шолохове) • Новомосковськ (Перещепине , Голубівка , Знаменівка , Миколаївка , Попасне) • ОрджонікідзеПавлоград (Булахівка , Вербки , Межеріч , Троїцьке) • ПершотравенськПетропавлівка (Троїцьке) • ПетриківкаПокровське (Великомихайлівка) • П'ятихатки (Лихівка , Жовте , Саксагань) • Синельникове (Роздори , Славгород) • Cолоне (Військове) • Софіївка (Жовтневе , Ордо-Василівка) • ТомаківкаЦаричанкаШироке (Миколаївка) • Юр’ївка