Покровське

     Покровське — селище міського типу в Україні, центр Покровського району Дніпропетровської області. Розташоване на річці Вовчій за 127 км на південний схід від Дніпропетровська. До нього прилягає залізнична станція Мечетна на магістралі Чаплине — Бердянськ. Через селище проходить автомагістраль Запоріжжя— Донецьк.
     В XIV—XVI століттях в місцевості, де тепер розташоване селище, кочували орди кримських татар. Вздовж Вовчої пролягав Муравський шлях, яким яничари гнали в неволю українських селян. Відтоді залишилися татарські найменування приток Вовчої — Гайчур і Янчур.
     У XVII столітті ця місцевість належала до земель Запорізької Січі. Широка і повноводна на той час ріка була багата на рибу, в навколишніх тернівниках і в степу водилося багато дичини. Тому козацька старшина охоче влаштовувала в цих місцях свої зимівники. З 1760 року оселився тут відставний запорізький старшина Головко. Після ліквідації Січі і приєднання Криму до Росії сюди переселилося багато запорізьких козаків із сім’ями. Згідно з указом азовського генерал-губернатора Черткова, в 1779 році було засновано кілька військових слобід, у т. ч. і Покровську1. Відтоді й починається історія селища.
     Слобода швидко зростала. Цьому сприяло її вигідне географічне положення. Щонеділі тут збиралися базари, а тричі на рік — ярмарки. В 1782 році в слободі було 543 мешканці, в 1816 — понад 1200, в 1859 — близько 4 тис. чоловік, які належали до категорії державних селян.
     З розвитком капіталізму і дальшим розшаруванням селянства після реформи 1861 року в селі починаються революційні виступи. У 1903 році тут було три підпільні гуртки, їх організували місцеві жителі І. Балагура, Д. Миколаєнко, вчителі — А. Пасєчкін, О. М. Козленко та М. М. Ісаков2. На таємних нарадах в гуртках читали революційну літературу. Активно виступили трудящі селяни проти поміщиків у 1905 році. Повітовий пристав 25 грудня 1905 року в донесенні губернатору вказував, що «в маєтку штаб-ротмістра Мазаракія (село Катеринівка) продовжується самовільне розкрадання хліба, кормів, зерна не тільки місцевими селянами, але й селянами з села Григор’ївки, хутора Романки та ін... Населення дуже хвилюється, і можна чекати заворушень»3.
     За наказом катеринославського губернатора в Покровське було надіслано багато стражників. Почалися арешти і екзекуції. В Катеринівці заарештували 14 керівників виступу, серед них С. Квашу, Б. Чуприну, П. Горпинченка та інших4.
     Становище бідноти ще більше погіршилось у зв’язку з столипінською аграрною реформою. В 1910 році, наприклад, з 2312 господарств села вийшли на хутори лише 9, які одержали по 10 десятин землі5. Окремі куркулі зосередили у своїх руках по 50 і більше десятин, а більшість селян-бідняків мала всього по півтори десятини. Вони мусили йти в найми до багатіїв або орендувати в них землю за високу ціну.
     В 1884 році в селі на кошти земства відкрили лікарню. У 1913 році вона мала 13 ліжок для стаціонарного лікування6.
     Майже все населення було неписьменним. У церковнопарафіальній школі, відкритій у 1856 році, навчалося лише 30 дітей. У 1859 році в Покровському відкрили першу на весь повіт жіночу школу. У 1903 році в селі почала працювати земська школа. На цей час у всіх трьох школах села навчалось 192 учні. Щорічно в прийомі до них відмовляли 230—240 дітям. Напередодні першої світової війни в Покровському було 5 земських та 2 церковнопарафіальних училища, де навчалося 676 учнів.


1  Материалы для историко-статистического описания Екатеринославской епархии, стор. 312, 313.
2  Запорізький облдержархів, ф. 198, оп. 1, спр. 56, арк. 119, 214; спр. 108, арк. 119.
3  Дніпропетровський облдержархів, ф. 11, оп. 1, спр. 486, арк. 38, 42.
4  Там же, спр. 486, арк. 118.
5  Список населенных мест Александровского уезда. Екатеринослав, 1911, стор. 16, 17.
6  Запорізький облдержархів, ф. 198, оп. 1, спр. 108, арк. 120.


Населені пункти Дніпропетровської області : Апостолове (Грушівка , Мар’янське) • Васильківка (Великоолександрівка , Чаплине) • ВерхівцевеВерхньодніпровськ (Мишурин Ріг) • ВільногірськДніпродзержинськДніпропетровськ (Підгородне , Сурсько-Литовське) • Жовті ВодиКривий Ріг (Лозуватка) • Кринички (Аули , Щорськ) • Магдалинівка (Котовка , Личкове) • МарганецьМежова (Слов’янка) • Нікополь (Покровське , Шолохове) • Новомосковськ (Перещепине , Голубівка , Знаменівка , Миколаївка , Попасне) • ОрджонікідзеПавлоград (Булахівка , Вербки , Межеріч , Троїцьке) • ПершотравенськПетропавлівка (Троїцьке) • ПетриківкаПокровське (Великомихайлівка) • П'ятихатки (Лихівка , Жовте , Саксагань) • Синельникове (Роздори , Славгород) • Cолоне (Військове) • Софіївка (Жовтневе , Ордо-Василівка) • ТомаківкаЦаричанкаШироке (Миколаївка) • Юр’ївка