Шевченкове

Шевченкове (до 1922 р.— Булацелівка) — селище міського типу, районний центр Харківської області. Розташоване за 95 км на південний схід від Харкова. Залізнична станція Булацелівка на залізниці Харків — Куп’янськ. Через селище проходить автошлях того ж напрямку.
     До 1922 р. село, як і станція, називалось Булацелівкою. Ця назва походить від прізвища поміщиків Булацелів, вихідців з румунських бояр, які десь в середині XVIII ст. приїхали до Росії і прийняли російське підданство. У 60-х роках XIX століття їм належало 10400 десятин землі.
     Зокрема, Булацели володіли великими земельними масивами і на території нинішнього Шевченківського району — в селах Волоській Балаклії, Безмятежному, Кашинському1 та інших.
     Виникнення і дальше зростання Булацелівки насамперед пов’язане з будівництвом залізниці Харків — Куп’янськ — Вовчанськ — Бєлгород, яке було закінчене у 1899 році2. Навколо залізничної станції Булацелівки на початку XX століття, за свідченням старожилів, простягалися безкраї степи.
     На станції Булацелівка спершу з’явилися станційні споруди й інші будівлі, що належали різним торговцям. Так, купець Бабков наприкінці 90-х років придбав у пана Булацела невеличку ділянку землі недалеко від залізничної станції і побудував тут комору для зерна, яке він скуповував у селян. Біля станції почали оселятися й інші спритні ділки, які збудували тут кілька крамниць і складів для дров, залізних виробів, різного сільськогосподарського реманенту. Вже в 1905 році біля станції було 7 комор і чимало крамниць, частина яких безпосередньо розміщувалась у купецьких будинках.
     Водночас у селі з’явились дрібні ремісники: ковалі, лимарі, кравці. У 1914 році тут жило близько ста чоловік.
     На прилеглих до Булацелівки землях на початку 900-х років виникли хутори Огурцівка і Зорянка. Ці назви походять від прізвищ купців Огурцова і Зоріна, які купили у Булацела земельні ділянки, а потім перепродали їх селянам, що прибули сюди з Полтавщини і Катеринославщини. Однак більшість селян цих хуторів, як і жителі Кашинського і Булацелівки, мали такі невеличкі земельні наділи, що змушені були йти в найми в економію Булацела або до сусідніх поміщиків. Робочий день в економіях тривав 12—14 годин. За надмірну і важку працю робітник одержував лише 30 копійок.
    Становище селянства, особливо його біднішої частини, ставало щодалі гіршим. Ціни на зерно та сільськогосподарську продукцію падали, в той же час ціни на товари, необхідні селянам, зокрема на речі широкого вжитку — одяг, гас, сіль тощо,— були занадто високу. Придбання необхідного сільськогосподарського реманенту — плугів, сівалок, кінних молотарок — було під силу лише заможним селянам.
    Окремі стихійні виступи й протести селян проти своїх гнобителів жорстоко карались. Та селяни чекали змін у своєму житті, прагнули визволитися з-під гноблення. Особливо ці надії зросли під час першої російської революції. Відомо, що під впливом селянських заворушень, що відбувалися у Старовірівській волості Куп’янського повіту, 50 булацелівських селян і жителів хуторів Огурцівки і Зорянки восени 1906 року приєдналися до виступу селянської бідноти Волоської Балаклії, яка намагалася відібрати землю у поміщика Маркова. Але цей виступ був придушений поліцією3

1 Тепер село Горького.
2 М. П. Красніков, С. Г. Трегуба. Харківська область, стор. 63.
3 Е. К. Живолуп. Крестьянское движение в Харьковской губернии в 1905—1907 гг., стор. 129.

Населені пункти Харківської області: Балаклія ( Савинці , Петрівське , Червоний Донець ) • Барвінкове • Близнюки ( Добровілля ) • Богодухів ( Полкова Микитівка , Шарівка ) • БороваВалки ( Сніжків ) • Вовчанськ ( Білий Колодязь , Жовтневе Друге , Старий Салтів ) • Великий Бурлук ( Шипувате )  ДворічнаДергачіЗачепилівкаЗміїв ( Лиман , Соколове , Таранівка ) • ЗолочівІзюм ( Червоний Оскіл , Червоний Шахтар ) • КегичівкаКрасноград ( Хрестище ) • Краснокутськ ( Козіївка , Мурафа , Пархомівка ) • Куп'янськ ( Гусинка , Кіндрашівка , Сенькове ) • Лозова ( Панютине , Катеринівка , Краснопавлівка ) • Нова Водолага • Первомайський • Печеніги ( Мартове ) • Південне • Сахновщина ( Багата Чернещина , Лебедівка ) • Харків ( Люботин , Мерефа ) • ЧугуївШевченкове ( Волоська Балаклія )